Aranżacja Centrów Festiwalowych ŁDF 2015

ŁDF 2015_aranżacja CF2_3 (Kopiowanie)Podążając za hasłem 9. edycji Łódź Design Festival, aranżacja również będzie konsekwentna w swojej opowieści o materiałach. W Centrum Festiwalowym przy ul. Piotrkowskiej 250 snujemy opowieść o drewnie (od nieobrobionego surowca aż po papier) i metalu, a w siedzibie Art_Inkubatora (Centrum Festiwalowe 1) o tworzywach sztucznych. Poprzez ten projekt chcemy widzom przybliżyć skalę, na jaką wykorzystuje się te najbardziej popularne materiały w projektowaniu. Poprzemysłową architekturę, tak charakterystyczną dla Łodzi, wzbogacą niezwykłe instalacje przestrzenne, które z materiałów dostarczonych przez firmę Kronopol wyprodukował główny wykonawca aranżacji festiwalowej – marka Willson & Brown. Oryginalna konfiguracja projektowanych wspólnie z marką Florabo zielonych, oddychających ścian, stworzy nie tylko wyjątkową oprawę tegorocznej edycji ŁDF, ale w sposób niezwykle wymowny zaprezentuje wyniki badań dotyczących jakości powietrza w przestrzeniach biurowych.

Za całą aranżację odpowiadają dwa młode, łódzkie biura projektowe: 2x3studiokreatywne oraz PAWILON architekci. Pracownie specjalizują się w kompleksowym projektowaniu przestrzeni wystawienniczych oraz w aranżacji wnętrz.

CF1: TWORZYWA SZTUCZNE

„W 2013 r. produkcja tworzyw sztucznych na świecie wyniosła 299 mln ton”*.

Produkcja tworzyw sztucznych mimo, że budzi wiele kontrowersji, należy do najdynamiczniej rozwijających się branż na świecie. W Unii Europejskiej jest jednym z pięciu najbardziej innowacyjnych sektorów, z którego w latach 2003–2012 pochodziło aż 4% zgłoszeń patentowych**.

W Europie największym obszarem zastosowań tworzyw sztucznych jest sektor opakowań, który zużywa ich 39,6%. Drugim pod względem wielkości sektorem wykorzystania jest branża budowlana i konstrukcyjna – 20,3%. Projektując aranżację Centrum Festiwalowego przy ul. Tymienieckiego 3, korzystaliśmy m.in. z płyty SWISS CDF, kurtyn i rur PCV, styropianu czy wtórnie spienionej pianki poliuretanowej. Specjalną atrakcją aranżacji w CF1 będzie światowa premiera siedziska TULLI, projektu Tomka Rygalika dla firmy NOTI, wykonanego metodą rotomoulding.

ŁDF 2015_aranżacja CF2_2

CF2: DREWNO (PAPIER), METAL

Z jednego drzewa uzyskać można ok. 60 kg papieru – tj. 85 tys. kartek.
(Confederation of European Paper Industries www.cepi.com)

Światowa konsumpcja papieru w 2012 r. wyniosła ok. 400 mln ton.
(Confederation of European Paper Industries www.cepi.com)

W 2014 r. wyprodukowano 1666 mln ton surowej stali.
(Worldsteel Association „Steel Statistical Yearbook 2014”)

Jeden hektar lasu liściastego może wytworzyć ok. 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie dla ponad 2,5 tys. ludzi. Aby wyprodukować 1 tonę papieru, trzeba ściąć średnio 17 drzew. Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób***.

Obecnie duża część produkcji metali na świecie pochodzi z ich recyklingu – np. 30% miedzi i aluminium pochodzi z recyklingu złomów tych metali, a w przypadku złomu stalowego poziom ten sięga około 40%. W 2011 r. w Polsce wyprodukowano 8,7 mln ton stali, z czego około 5 mln ton jest efektem recyklingu, co stanowi prawie 60 % produkcji ****.

Aranżując drugie Centrum Festiwalowe korzystaliśmy m.in. z: surowej płyty wiórowej Kronopol, tekturowych tulei, metalowych hoboków, siatki ogrodzeniowej oraz siedzisk z metalu i drewna zaprojektowanych przez polskie firmy.

2x3studiokreatywne_PL_RGB_72

 

www.2x3studio.com

 

PAWILON architekci_logo_RGB_72

 

www.pawilonarchitekci.com

 

Dane:
*raport Stowarzyszenia Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticEurope ,,Tworzywa sztuczne – Fakty 2014”
** raport European House Ambrosetti, 2013
*** www.energiazodpadów.pl
**** Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, „Znaczenie recyklingu złomów metali dla polskiej gospodarki”

PARTNERAMI ARANŻACJI są:

Kronopol www.kronopol.pl
Willson and Brown www.willson-brown.com
Florabo www.florabo.eu
BASF www.basf.com
BALMA www.balma.com.pl
NOTI www.noti.pl
DULUX www.akzonobel.com