Breaking Lodz

unnamedZapraszamy na prezentację projektu „Breaking Lodz”, która będzie miała miejsce 25.11.2015 r. o godz. 13:00 w Kawiarni Tektura – Art Inkubator, ul. Tymienieckiego 3.

Więcej o projekcie:

„Łódź (w języku angielskim tłumaczona jako boat lub po prostu Lodz), pomimo nie posiadania rzeki, ma do zaoferowania o wiele więcej niż trudną do wymówienia nazwę. W rzeczy samej, sięgające do XIX wieku dawne fabryki z czasów, kiedy Łódź była włókienniczym imperium, wciąż można podziwiać wzdłuż ulic. Niektóre z nich są wspaniale odnowione, podczas gdy inne czekają w cieniu i niszczeją wraz z upływającym czasem.
Pierwsze spotkanie z tym miastem położonym w centralnej części Polski może niekoniecznie jest miłością od pierwszego wejrzenia, ale panująca tu niezwykła atmosfera może zasiać ziarno wątpliwości. Przechadzając się po różnych dzielnicach można dostrzec ceglane fasady, które są być może zaniedbane, ale skrywają w sobie wiele historii. Na przestrzeni lat były świadkami budowy łódzkiego przemysłu, jego pięcia się w górę, a w końcu upadku; a teraz mogą być częścią nowej inicjatywy zapoczątkowanej w mieście kilka lat temu. Nie możesz stanąć twarzą w twarz naprzeciwko tych czerwonych ścian i przegapić szansy na spotkanie z przeszłością, teraźniejszością i, co nieuchronne, przyszłością tego niezbyt znanego miejsca.
Na kolejnych stronach tego katalogu możesz razem z nami dążyć do zrozumienia, jak ten statek przetrwał sztormy, nie zatonął i wciąż wydaje się być gotów do następnej podróży. Opisy i zdjęcia zostały zebrane tak, aby wydobyć na światło dzienne wszystkie niespodziewane i sympatyczne odkrycia, które Łódź ma w zanadrzu. Są to efekty rozmaitych badań i spotkań z utalentowanymi ludźmi, którzy dzięki swojej kreatywności i zaangażowaniu, pomagają nabrać potrzebnego wiatru w żagle Łodzi, która nie ma zamiaru pozostać w doku.
unnamed (1)„BREAKING LODZ” to projekt koordynowany przez Łódź Art Center i promujący miasto jako centrum kreatywnego przemysłu. Całość, która jest wynikiem pracy międzynarodowego zespołu jest prezentowana w formie katalogu podzielonego na dwie części. Pierwsza część ukazuje aspekt historyczny, który udało się nakreślić dzięki informacjom znalezionym w internecie oraz w książkach. W drugiej części przedstawiamy sześć łódzkich ikon kreatywnego przemysłu. Naszym celem było ukazanie ogromnego wpływu przemysłowej historii miasta na ich działalność i rozwój własnych projektów. Bardziej jednak chodzi o to „jak”, a nie „co”. Projektanci, architekci, przedsiębiorcy i wydawcy dorastali w czasach, kiedy wielu rzeczy brakowało. Stąd potrzeba tworzenia wszystkiego samemu. Obecnie starają się być ciągle wiernym tej idei, ale trochę z innego punktu widzenia. Ich wyjątkowe i wyróżniające się projekty noszące w sobie ślad Łodzi otworzyły im drogę do międzynarodowej kariery.

Pełna wersja publikacji znajduje się tutaj: http://issuu.com/lodzartcenter/docs/breaking_lodz_web