• To wydarzenie minęło.
Odczarować wiklinę

 

Kuratorzy: Anna Szwaja, Piotr Hojda
Autorzy: Sebastian Chojkowski, Majusa Fialkova, Ewa Gutek, Ewa Mach, Paulina Nowacka, Kaja Piaskowska, Bartłomiej Ryba, Agnieszka Stawowczyk, Wojciech Szkolarski – Studenci WFP ASP Kraków

Zaprezentowane na wystawie obiekty są efektem semestralnej pracy studentów z Pracowni Projektowania Alternatywnego, Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Zadany temat zakładał mądre, proste i nowoczesne wykorzystanie wikliny oraz uwzględnienie możliwości wykonawczych lokalnych rzemieślników. W Województwie Małopolskim tradycyjne rzemiosło wyplatania z wikliny było kiedyś popularnym i opłacalnym zajęciem. Niestety, obecnie zajmują się tym prawie wyłącznie najstarsi mieszkańcy, narzekając na brak zainteresowania tą dziedziną przez młodsze pokolenia. Oferowane produkty są powielane w niezmienny sposób od lat i nie zawsze uwzględniają współczesne potrzeby użytkowników. Brakuje im również świeżego wzornictwa, które wpłynęłoby na zainteresowanie nimi nowych odbiorców, którym dotychczasowe wiklinowe produkty nie kojarzą się dobrze.

Wiklina jest niezwykłym materiałem. Po pierwsze, jest ekologiczna – szybko rośnie, równie szybko można ją zutylizować, np. spalić czy po prostu wyrzucić a środowisko ją przyjmie. Po drugie, posiada interesujące właściwości. Odpowiedni splot
i konstrukcja może uczynić z niej bardzo wytrzymały materiał. To tylko kwestia dostrzeżenia szczególnych zalet i przełożenia ich na odpowiednią potrzebę. Tutaj pojawia się pole do popisu dla projektantów.

Obiekty zostały wykonane m.in. przez Andrzeja Żwawę (wiklina.eco.pl) oraz Krzysztofa Wąsiołka (wiklinowykosz.pl),
a pozostałe przez samych studentów – kontakt z materiałem i poznanie technologii jest podstawą przeprowadzenia rzetelnego procesu projektowego, czego uczy Pracownia Projektowania Alternatywnego.

Szczegóły

Data:
08.10 czwartek
Czas:
18:00 - 21:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Centrum Festiwalowe 2, parter
Piotrkowska 242/250
Łódź, 90-360 Polska
+ Google Map