• To wydarzenie minęło.
Owoce Morza

Projektowanie można porównać do sejsmografu, który reaguje na wszelkie współczesne wydarzenia. W wypowiedziach indywidualnych projektantów, jak i w strategiach firm które posiłkują się designem odzwierciedla się sytuacja geopolityczna, gospodarcza czy społeczna. Stale aktualne zdaje się być pytanie o to kim jest i czym powinien zajmować się projektant?
Co powinno być efektem jego pracy jaki jest jej zakres? Przede wszystkim jednak jakie są KONSEKWENCJE projektowych działań?

Nawiązując do tematu tegorocznego Festiwalu w Łodzi Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa ASP Gdańsk we współpracy
z Kołem Naukowym DESK zaprasza na wystawę „ Owoce Morza/ Frutti di Mare”.

Ośrodki kształcenia projektantów nie powinny pozostawać zwolnione od refleksji dotyczącej konsekwencji, szczególnie , że to one odpowiedzialne są za kształcenie przyszłych projektantów. Na co uczelnie powinny kłaść nacisk? Czy powinniśmy kształcić studentów tak aby byli specjalistami od znajdywania problemów, które wedle wyuczonych schematów należy rozwiązać?
Czy może projektowanie przyszłości powinno się zwrócić w stronę człowieka a nauki społeczne powinny na stałe zagościć
w programie kształcenia? Czy wrażliwość na formę, linię i wizualny charakter pozostanie istotnym atrybutem projektowym
a może już dawno nim nie jest? Pytania te są zasadne nie tylko w kontekście jednorazowej wystawy.

Owoce Morza traktujemy jako dualizm konsekwencji. Z jednej strony stają się metaforą tego co na Akademii Sztuk Pięknych
w Gdańsku rozkwita a następnie owocuje w postaci absolwentów i ich projektów. Z drugiej prezentujemy precyzyjnie dobrane efekty prac semestralnych i dyplomów, które mają zwrócić uwagę jak bieżące wydarzenia wpływają na projektowanie. Skupiamy się na kontrastach , żeby wyraźnie zaznaczyć w jakim punkcie naszym zdaniem design się znalazł.

Do refleksji skłania również fakt kto jest odbiorcą współczesnego projektowania. Nieobliczalnie bogaci szejkowie oczekujący indywidualnego podejścia, zderzamy się z ogromnymi instytucjami hołdującymi uniwersalizm rozwiązań. Ze względu na szerzące się konflikty zbrojne i kryzys gospodarczy coraz silniejsza staje się tendencja ruchu DIY oraz idei open source.
Nie zapominamy o tym, że lubimy gdy hedonistyczny design wkrada się w nasze życie. Każda z tych grup oczekuję, że projektanci zaspokoją ich potrzeby.

Na wystawie będzie można zobaczyć precyzyjnie dobrane projekty traktujące właśnie o wspomnianych kontrastach i różnorodności. Zestawiamy ze sobą projekt ekskluzywnego jachtu, oraz wózek dla bezdomnych, nowy mundur straży granicznej oraz współczesne sanki. Wszystko to opatrzone będzie studenckim komentarzem oraz interaktywną animacją wystawy.

Zespół kuratorski: dr Marta Flisykowska, mgr Marta Kołacz, mgr Małgorzata Wesołowska we współpracy z Kołem Naukowym DESK

www.aiw.asp.gda.pl

Szczegóły

Data:
08.10 czwartek
Czas:
18:00 - 21:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Centrum Festiwalowe 1
Tymienieckiego 3
Łódź, 90-365 Polska
+ Google Map