• To wydarzenie minęło.
Polski stół

 

Organizator: Huta Julia, Manufaktura w Bolesławcu, Porcelana Kristoff

„Polski stół” to nowatorski projekt, w którym trzech dolnośląskich producentów po raz pierwszy połączyło siły. Porcelana Kristoff z Wałbrzycha, Manufaktura w Bolesławcu i Huta Julia z Piechowic wspólnie projektują polski stół. Za ideą stoi przekonanie, że warto przywrócić na nowo tradycyjne rzemiosło, łącząc różnorodność i specyfikę każdego materiału,
z unikalnym wzornictwem.

Stworzone nowe, niepowtarzalne kolekcje powstały w wyniku wspólnej pracy zespołów projektowych i wzajemnego poznawania technologii produkcyjnych oraz ponownego odkrywania tradycyjnych metod ręcznie wykonywanych zdobień: szkliwienia ręcznego w porcelanie, szlifowania ręcznego w krysztale, stempelkowania w kamionce.

Dwie kolekcje śniadaniowe oraz kolekcja okolicznościowa, to zachęta i kolejny krok do powrotu tradycyjnego, dolnośląskiego rzemiosła na współczesny stół. Dla dawnych mieszkańców Śląska te wyroby były prawdziwym powodem do dumy. Dzięki nim, ich region był rozpoznawalny i ceniony jako miejsce ważnych gałęzi produkcji dla europejskiej gospodarki. Porcelana
z Wałbrzycha, kryształ z Piechowic i kamionka z Bolesławca przez stulecia wspólnie zdobiły śląskie stoły. Po wojnie wspólnie pomogły odbudować tożsamość kulturalną i społeczną nowych mieszkańców zachodnich terenów Polski. Od 70 lat tworzą „polski stół” w sensie dosłownym i metaforycznym.

Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu od ponad 20 lat promuje bolesławiecką ceramikę na świecie. Ręczna produkcja, oparta na tradycyjnej formie oraz otwartość na nowe elementy zdobnicze i współpracę z nowymi projektantami sprawiły, że „Manufaktura” wyznacza nowe trendy i zalicza się do grona najważniejszych wytwórców ceramiki.
W 2014 roku Manufaktura zaprezentowała kolekcję zaprojektowaną przez Oskara Ziętę.

www.polish-pottery.com.pl

Huta Julia to jeden z niewielu istniejących do dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Produkuje ręcznie formowane
i szlifowane produkty, które dystrybuuje w kraju i na rynki całego świata. Kryształy z Huty Julia wyróżnia na tle innych producentów tradycyjna technika wytwarzania, którą można poznać odwiedzając zabytkową fabrykę zlokalizowaną w sercu Karkonoszy, w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby. Wśród kryształowych kolekcji znajdują się zarówno produkty nawiązujące dekoracją do wzornictwa XIX wieku, ale i bardzo nowoczesne, osadzone we współczesnej stylistyce.

www.crystaljulia.com

Porcelana Kristoff, zlokalizowana w Wałbrzychu, to jeden z czołowych producentów porcelany w Polsce. Nieprzerwanie od ponad 180 lat produkuje wysokogatunkową porcelanę stołową, kupowaną przez odbiorców z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej już w XIX wieku. Obecnie firma dostarcza swoją porcelanę do odbiorców z całego świata, którzy doceniają jej wysoką jakość, a także oryginalny design. W ostatnich latach firma dynamicznie rozwija produkcję i wprowadza na rynek nowe kolekcje, w tym przygotowane przez młodych polskich projektantów: Marię Jeglińską, Annę Kuczyńską, Marka Mielnickiego czy Magdę Pilaczewską.

Szczegóły

Start:
09.10 piątek @ 10:00
Koniec:
18.10 niedziela @ 19:00
Wydarzenie Category:

Miejsce