• To wydarzenie minęło.
Przeprogramowanie miasta: Szanse dla infrastruktury miejskiej

 

Prowadzący: Scott Burnham
Dla kogo: architekci, urbaniści, stratedzy miejscy, projektanci, fotografowie, dziennikarze – wszyscy Ci, którzy chcą wykorzystać potencjał miasta do zmian w przestrzeni miejskiej
Liczba uczestników: 30 osób
Kiedy: 11.10 (niedziela), 13:00-15:30 oraz 17:00-19:00
Gdzie: Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3
Opłata: wymagany karnet festiwalowy
Zapisy: wymagana rejestracja on-line

 

UWAGA! Warsztaty będą odbywać się w języku angielskim!
Zapraszamy również na wykład Scott’a, który odbędzie się 10.10 (sobota) o godzinie 11:00 w sali wykładowej
(Centrum Festiwalowe 1, Tymienieckiego 3).

„Przeprogramowanie Miasta: Szanse dla infrastruktury miejskiej”, to globalny przegląd sposobów, w których istniejąca infrastruktura miejska jest reinterpretowana, nadaje jej się nowe znaczenie i ponownie odnajduje. Jest to zbiór pomysłów, w jaki sposób miasta mogą zrobić więcej ze strukturami i systemami, które już posiadają. Wystawa, warsztaty i wykład miały premierę w Towarzystwie Architektów BSA w Bostonie, w przestrzeni galerii w 2013 roku w nowszych wersjach w Kopenhadze (Dania) oraz Sztokholmie (Szwecja). Projekt jest ilustracją przekonania Scotta, że miasto posiada ogromną ilość niewykorzystanych możliwości. Struktury, powierzchnie, przedmioty i systemy, które stanowią kwintesencję codziennych operacji, mają potencjał, by zrobić z nich więcej, posiadać alternatywną funkcję albo założyć, zupełnie nową rolę w mechanizmie miasta. „Przeprogramowanie Miasta” odkrywa nowy paradygmat kreatywności i pomysłowości, który traktuje tkankę miasta jako platformę szans a infrastrukturę nie jako efekt końcowy uprzedniego procesu twórczego, ale początek nowego.

Całodzienne warsztaty ze Scottem odbędą się w trzech etapach. Pierwszym z nich będzie krótkie streszczenie idei projektu „Reprogramowanie miasta” oraz jego celów, po którym nastąpi analiza poprzednich projektów. Następnym krokiem będzie eksploracja miasta – po to aby wyłonić możliwości oraz idealne punkty w mieście, które można poddać przeprogramowaniu. Ostatnim punktem warsztatów będzie „burza mózgów” – Scott wraz z uczestnikami wspólnie zanalizują możliwości oraz pomysły, które urodziły się w głowach uczestników w trakcie wycieczki oraz opracują plan działania, tak aby finalnie powstał swego rodzaju przewodnik po pomysłach możliwych do wdrożenia w mieście. Będzie to jednak dopiero zarys całego projektu. Uczestnicy będą pracować nad swoimi projektami już po wykładzie, przy wsparciu Scotta, który będzie dla nich dostępny Internetowo (Skype, e-mail).

Przez cały rok Scott będzie podpowiadał, wspierał merytorycznie, wspomagał uczestników po to aby ostatecznie przedstawić wyniki projektu w 2016 roku. Będzie to zbiór gotowych do wdrożenia rozwiązań, w oparciu o ideę wykorzystania istniejącej struktury miejskiej.

Scott Burnham jest strategiem miejskim i pisarzem, który zaprojektował inicjatywy w kilkunastu miastach na świecie.
Jego najnowsza inicjatywa „Reprogramowanie Miasta” („Reprogramming the City”), pojawiła się już w Duńskim Centrum Architektonicznym (Dannish Architecture Centre) w Kopenhadze, w Bostońskim Stowarzyszeniu Architektów (Boston Society
of Architects), oraz w Centrum Architektury w Wirginii (Virginia Center for Architecture). W czerwcu 2015 roku, najnowsza wersja projektu została zaprezentowana w Sztokholmie w Centrum Architektury i Wzornictwa (Swedish Centre for Architecture and Design). Projekt „Reprogramming the City” ma na celu ukazać ukryty potencjał miasta. To badanie w skali globalnej jak istniejąca infrastruktura miejska, jak i inne obiekty, powierzchnie i systemy miejskie można ponownie wykorzystać w innym celu, niż ich pierwotna funkcja. Inne projekty Scott’a obejmują inicjatywę „Made of Jesolo” dla miasta we Włoszech, gdzie rozpowszechnił strategię ponownego użycia i modyfikowania istniejących , zużytych materiałów miejskich, utworzonych dla Amsterdamu czy Porto. Do tej pory stworzył i kuratorował ponad 30 wystaw w ośmiu miastach i pięciu krajach na tematy obejmujących architekturę, kulturę miejską, projektowanie i innowacje miejskie. W uznaniu dla swojej pracy, stał się członkiem Royal Society for Arts, Manufacturers and Commerce w Londynie w 2010 roku.

Szczegóły

Data:
11.10 niedziela
Czas:
17:00 - 19:00
Wydarzenie Category: