• To wydarzenie minęło.
Przeprogramowanie miasta: Szanse dla infrastruktury miejskiej

 

Prowadzący: Scott Burnham

UWAGA! Wykład odbywać się będzie w języku angielskim!

Zapraszamy również na całodzienne warsztaty ze Scottem, które odbędą się w niedziele, 11 października. Informacje znaleźć można w zakładce „Warsztaty”.

„Przeprogramowanie Miasta: Szanse dla infrastruktury miejskiej”, to globalny przegląd sposobów, w których istniejąca infrastruktura miejska jest reinterpretowana, nadaje jej się nowe znaczenie i ponownie odnajduje. Jest to zbiór pomysłów, w jaki sposób miasta mogą zrobić więcej ze strukturami i systemami, które już posiadają. Wystawa, warsztaty i wykład miały premierę w Towarzystwie Architektów BSA w Bostonie, w przestrzeni galerii w 2013 roku w nowszych wersjach w Kopenhadze (Dania) oraz Sztokholmie (Szwecja). Projekt jest ilustracją przekonania Scotta, że miasto posiada ogromną ilość niewykorzystanych możliwości. Struktury, powierzchnie, przedmioty i systemy, które stanowią kwintesencję codziennych operacji, mają potencjał, by zrobić z nich więcej, posiadać alternatywną funkcję albo założyć, zupełnie nową rolę w mechanizmie miasta. „Przeprogramowanie Miasta” odkrywa nowy paradygmat kreatywności i pomysłowości, który traktuje tkankę miasta jako platformę szans a infrastrukturę nie jako efekt końcowy uprzedniego procesu twórczego, ale początek nowego.

Scott Burnham jest strategiem miejskim i pisarzem, który zaprojektował inicjatywy w kilkunastu miastach na świecie.
Jego najnowsza inicjatywa „Reprogramowanie Miasta” („Reprogramming the City”), pojawiła się już w Duńskim Centrum Architektonicznym (Dannish Architecture Centre) w Kopenhadze, w Bostońskim Stowarzyszeniu Architektów (Boston Society of Architects), oraz w Centrum Architektury w Wirginii (Virginia Center for Architecture). W czerwcu 2015 roku, najnowsza wersja projektu została zaprezentowana w Sztokholmie w Centrum Architektury i Wzornictwa (Swedish Centre for Architecture and Design). Projekt „Reprogramming the City” ma na celu ukazać ukryty potencjał miasta. To badanie w skali globalnej jak istniejąca infrastruktura miejska, jak i inne obiekty, powierzchnie i systemy miejskie można ponownie wykorzystać w innym celu, niż ich pierwotna funkcja. Inne projekty Scott’a obejmują inicjatywę „Made of Jesolo” dla miasta we Włoszech, gdzie rozpowszechnił strategię ponownego użycia i modyfikowania istniejących , zużytych materiałów miejskich, utworzonych dla Amsterdamu czy Porto. Do tej pory stworzył i kuratorował ponad 30 wystaw w ośmiu miastach i pięciu krajach na tematy obejmujących architekturę, kulturę miejską, projektowanie i innowacje miejskie. W uznaniu dla swojej pracy, stał się członkiem Royal Society for Arts, Manufacturers and Commerce w Londynie w 2010 roku.

Szczegóły

Data:
10.10 sobota
Czas:
11:00 - 12:30
Wydarzenie Category:

Miejsce

Centrum Festiwalowe 1, sala wykładowa
Tymienieckiego 3
Łódź, 90-360 Polska
+ Google Map