• To wydarzenie minęło.
Sieci – nowa, miejska przestrzeń Gdyni, 2015

wystawa towarzysząca_SIECI_07 (Kopiowanie)

Organizator: Centrum Designu Gdynia
Kuratorzy: Jacek i Paulina Ryń, Grupa Projektowa Razy2
Autorzy prototypów: Nomad Things, Kraków | Marina Mellado, Madryt | VormLab, USA/Kraków | Mikołaj Smoleński, Wrocław | DingFlux Asia Piaścik, Warszawa
| Witamina D Projekt, Gdańsk | Studio Robot, Warszawa | Grupa Projektowa Razy2, Gdynia

„Sieci” to tegoroczna, główna wystawa Gdynia Design Days 2015, która wprost odwołuje się do struktury sieciowej miasta i próbuje wykorzystać design do poprawy jej kondycji. Wystawa ociera się o zagadnienia budowania i ulepszania miejskich struktur: począwszy od systemów wspierania przedsiębiorców i rzemieślników, poprzez wykorzystanie nowych technologii, a skończywszy na dostosowaniu przestrzeni publicznej do zmieniającego się stylu życia. Z założenia osadzona w miejskich potrzebach, wg słów kuratorów – Pauliny i Jacka Ryń – jest nakierowana na społeczne relacje i miejskie aktywności. W efekcie temat „Sieci” łapie projektantów w charakterystyczną miejską wieloznaczność.

Dynamizm miejskiego życia powoduje, że pewne procesy i relacje społeczne stają się niewidoczne w przestrzeni publicznej lub siłą rzeczy – marginalizowane.
Dwie grupy projektowe zaproszone do zinterpretowania tematu wystawy, zauważyły to zjawisko. Projekty poruszają temat przywrócenia w przestrzeń publiczną miejsca dla drobnego handlu. W ten sposób rozpoczynamy dyskusję na ile możliwe/konieczne jest znalezienie narzędzi systemowych regulujących jej funkcjonowanie w rygorze struktur miejskich.

Dynamika zmian zachodzących w mieście odbija się na naszych codziennych wyborach. Kolejne projekty są odbiciem współczesnego, typowo miejskiego stylu życia.
Przebija się w nich wielozadaniowość a także refleksja nad postępującą zmianą społeczną. Projektanci poruszyli także temat redefinicji związku człowieka z naturą.
Czym jest dziś środowisko naturalne w mieście?

Design w mieście musi służyć do wypracowania rozwiązań dla lokalnych problemów i do podnoszenia jakości życia. Jednym z wyzwań stojących przed miastami jest właściwa diagnoza tych problemów i sformułowanie ich w sposób, na który design może odpowiedzieć.

Autor tekstu: Barbara Marchwicka

Szczegóły

Data:
08.10 czwartek
Czas:
18:00 - 21:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Centrum Festiwalowe 1, A022
Tymienieckiego 3
Łódź, 90-365 Polska
+ Google Map