• To wydarzenie minęło.
Wyróżnienia konkursu studenckiego „Jednostka mieszkalna minimum”

Organizator: Architektura-murator

XV edycja Konkursu Studenckiego „Architektura-murator” odbyła się pod hasłem Jednostka Mieszkalna Minimum. W tej edycji zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu jak najmniejszego modułu mieszkalnego w dowolnie wybranym miejscu w Polsce. Może on mieć charakter obiektu wolnostojącego lub być częścią większej jednostki (istniejącej bądź nowej). W swoim programie miał zawierać miejsce do spania, pracy, gotowania, mycia się i toaletę.

Na przeciętnego mieszkańca Polski przypada ok. 25 m2 powierzchni mieszkalnej – tak wynika z danych GUS. Jednak młody człowiek nie zawsze może sobie pozwolić na przestrzeń nawet tej wielkości. Jaka może być minimalna powierzchnia potrzebna do mieszkania? Na to pytanie od dawna próbowało odpowiedzieć wielu architektów.

W sytuacji wciąż panującego kryzysu ekonomicznego na świecie z jednej strony, a ogromnych możliwości współczesnego budownictwa i architektury z drugiej, to pytanie staje się szczególnie aktualne. Jak wiele istnieje możliwych odpowiedzi, pokazuje choćby przypadek słynnego już Domu Kereta w Warszawie, który powstał w wąskiej szczelinie pomiędzy blokiem a kamienicą, w najszerszym miejscu mając 152 cm, a w najwęższym zaledwie 92 cm. Z kolei wybitny architekt Renzo Piano w zaprojektowanym przez siebie mikrodomu Diogene wszystkie najważniejsze funkcje zmieścił na powierzchni 7,5 m2.

Pomysłowością wykazała się grupa chińskich dizajnerów z People’s Industrial Design Office, która zbudowała mobilny domek osadzony na trójkołowym rowerze, znakomicie nadający się do miejskich warunków. Oprócz obiektów wolnostojących mogą to być również mikroapartamenty, które powstają w przebudowanych, istniejących budynkach, jak w przebudowanym dawnym hotelu we Wrocławiu (metraże od 12 m²) albo w zupełnie nowych, jak w Miasteczku Wilanów w Warszawie.

Prezentujemy prace nagrodzone oraz wyróżnione w Konkursie.

logoKS'15_jednostkaM logo_KS'15_black-red

Szczegóły

Data:
08.10 czwartek
Czas:
18:00 - 21:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Centrum Festiwalowe 1, kawiarnia Tektura
Tymienieckiego 3
Łódź, 90-365 Polska
+ Google Map