quiz

Interesujesz się polskim designem? Chciałbyś wiedzieć o nim więcej, poznać polskich projektantów oraz ich prace? A Może wydaje Ci się, że wiesz już wszystko?
„Q Łódź Design Festival” jest aplikacją, która w ciekawy sposób wprowadzi Cię do świata polskiego designu. Pobierz aplikację i prawidłowo odpowiedz na pojawiające się na ekranie pytania.
Nie przejmuj się jeśli nie znasz poprawnej odpowiedzi, aplikacji towarzyszy baza artykułów, dzięki którym możesz wzbogacić swoją wiedzę. Nad koncepcją aplikacji „Q Łódź Design Festival” pracował przez kilka miesięcy zespół studentów i pracowników ASP Łódź oraz ekipa Łódź Design Festival.
Już teraz sprawdź swoją wiedzę i dowiedz się więcej o polskim designie!

logos do q (Kopiowanie) asp do q (Kopiowanie) ctt do q (Kopiowanie) lodz kreuje do q (Kopiowanie)

Vzór

Vzór zadebiutował w 2012 roku wprowadzając na rynek kultowy fotel Romana Modzelewskiego RM58.

Zespół wspólników marki Vzór to: twórca marki Jakub Sobiepanek absolwent Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, historyk designu dr. Krystyna Łuczak–Surówka oraz dyrektor zarządzający marką Michał Woch.

Ideą do powstania marki była chęć ujawnienia dobrego polskiego designu, który po dziś dzień zdobi mury muzealnych magazynów. Długofalową misją, jak mówi jeden z właścicieli firmy Jakub Sobiepanek, jest stworzenie pełnej kolekcji zapomnianych wzorów polskiego designu, o których tylko nieliczni wiedzą, że istnieją. vzor1W planach pomysłodawców marki jest stworzenie przekrojowej kolekcji polskiego wzornictwa, do której w przyszłości dołączą projekty wybitnych twórców młodego pokolenia.

Po dziś dzień polskie wzory znane są jedynie ze starych wydawnictw książkowych, które w encyklopedyczny sposób opisują rangę i fenomen polskiego wzornictwa. Pomimo, że na rynku pojawiają się nowe publikacje z polskim designem w tytule, jednak to wciąż mało. Wzorowo dobrany zespół wspólników marki Vzór, czyli twórca marki Jakub Sobiepanek absolwent Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, historyk designu dr. Krystyna Łuczak–Surówka oraz dyrektor zarządzający marką Michał Woch mają szerokie plany, aby zmienić ten stan rzeczy.

vzor2Fotel RM 57 (1957)

Jedyny model fotela tapicerowanego autorstwa Romana Modzelewskiego łączy w sobie zamiłowanie do abstrakcyjnych form oraz poszukiwanie kompozycji zbudowanej z linii prostych. Konstrukcyjne myślenie zaowocowało atrakcyjnym formalnie i wygodnym użytkowo meblem.

Fotel RM56 (1956)

vzor3Siedzisko zaprojektowane przez Romana Modzelewskiego w formie organicznej uformowane ze sklejki na metalowej konstrukcji o abstrakcyjnej formie. Jeden z pierwszych przykładów zastosowania plastycznych właściwości sklejki w polskim meblarstwie. Fotel otrzymał II nagrodę w kategorii mebli indywidualnych na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w Warszawie w roku 1957.

 

 

źródło:
http://www.vzor.pl/
http://www.e-vive.pl/vzor-czyli-pomysl-na-polskie-wzornictwo,pl,10903.html
materiały prasowe Łódź Design Festival