quiz

Interesujesz się polskim designem? Chciałbyś wiedzieć o nim więcej, poznać polskich projektantów oraz ich prace? A Może wydaje Ci się, że wiesz już wszystko?
„Q Łódź Design Festival” jest aplikacją, która w ciekawy sposób wprowadzi Cię do świata polskiego designu. Pobierz aplikację i prawidłowo odpowiedz na pojawiające się na ekranie pytania.
Nie przejmuj się jeśli nie znasz poprawnej odpowiedzi, aplikacji towarzyszy baza artykułów, dzięki którym możesz wzbogacić swoją wiedzę. Nad koncepcją aplikacji „Q Łódź Design Festival” pracował przez kilka miesięcy zespół studentów i pracowników ASP Łódź oraz ekipa Łódź Design Festival.
Już teraz sprawdź swoją wiedzę i dowiedz się więcej o polskim designie!

logos do q (Kopiowanie) asp do q (Kopiowanie) ctt do q (Kopiowanie) lodz kreuje do q (Kopiowanie)

AZE DESIGN

Aze Design to studio projektowe, które tworzą Anna Kotowicz-Puszkarewicz i Artur Puszkarewicz, urodzeni w latach 70. ubiegłego wieku. Działalność pod szyldem Aze Design rozpoczęli w 2006 r., a tożsamość artystyczną określili uciekając z Warszawy do małej wioski na Podlasiu, którego kultura i tradycje przenikają elementy wyposażenia wnętrz stanowiące domenę marki. Projektanci szczególną uwagę zwracają na proces twórczy, chętnie nawiązują współpracę z lokalnymi rzemieślnikami, rękodzielnikami, małymi lokalnymi zakładami manifestując ideę połączenia współczesnego designu i tradycyjnych, wymierających technik. Efektami tej fuzji są przedmioty bliskie naturze i człowiekowi, które oprócz walorów użytkowych, niosą ze sobą kawałek historii, nabierają narracyjnego charakteru. Ludowy charakter widoczny jest m.in. w dywanach Nodus, który przypomina powiększoną, bogato zdobioną serwetę szydełkową, czy Folk, którego wzór powstał na skutek komputerowego, pikselowego uproszczenia podlaskiego ornamentu, a wykonany został z wykorzystaniem tradycyjnej techniki folowania połączonej z sitodrukiem. W rozluźnieniu podczas posiłku ma pomóc obrus Messy z wyhaftowanym bałaganiarskim układem sztućców i naczyń, tapeta Mazzy to pole do popisu dla wyobraźni dzieci, które mogą swobodnie malować na jednym z dwóch wzorów. Projektanci często szukają inspiracji także w krajobrazie polskim. W ich interpretacji słupy telegraficzne stają się wieszakami na ubrania (wieszaki TENSE), a pojemniki na przyprawy przybierają formy charakterystycznych kopuł cerkiewnych, strzelistych wieżyczek czy płyt nagrobkowych (zestaw ceramiczny TOD), z kolei miłą pamiątką z Polski mogą być pierniczki wypiekane z foremek w kształcie wizytówek Warszawy – pomnika Syrenki, Kolumny Zygmunta czy palmy z Ronda de Gaulle’a.
Źródła:
www.azedesign.pl/ [14.04.2013]
www.culture.pl/baza-sztuki-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/aze-design [14.04.2013]

Autor: Maria Iwaniszewska