Relacja z Ambiente Frankfurt 2014


Ambiente – niemieckie targi dóbr konsumpcyjnych, to miejsce, do którego co roku ściągają tłumy, by zaobserwować trendy na nadchodzący sezon. Tegoroczne tendencje w projektowaniu na rok 2014 opracowało studio Stillbüro bora.herke.palmisano. Ich prognozy podzielono na cztery działy: Striking Mind, Serene Nature, Subtle Spirit oraz Stunnig Temper.
Stunnig Temper to nonkomformizm i temperamentne barwy: mandarynka, limonkowa zieleń, czerwień, malina, jasny szary
i morelowy. Do tego śmiałe kontrasty i niekonwencjonalne zestawienia materiałów (dzianina z plastikiem), motywów dekoracyjnych (pepitka i kropki), charakteru dekoracji (połączenie silnych, energicznych deseni z lekkimi). Subtle spirit to bardzo widoczna inspiracja wzornictwem Japońskim. Ciemna kolorystyka i złoto w połączeniu z materiałami takimi jak jedwab, skóra, miedź czy drewno. Serene nature prezentuje wszystko to, co zainspirowane naturą: pastelowe barwy, zastosowanie naturalnych materiałów (korek, kamień) i drewno w nowoczesnym (nie rustykalnym!) designie. Ostatni trend – Striking Mind cechują mocne kolory i proste linie połączone z ostrymi cięciami oraz kontrasty w barwach wzorów. Prezentuje pochwałę funkcjonalności i geometrii. W tej stylistyce najczęściej wykorzystywane materiały to stal, drewno, szkło i plastik.
Odniosłam wrażenie, że zdecydowana większość wystawców to firmy ze Skandynawii, głównie Danii. Wśród tegorocznych wystawców zdecydowanie dominowali Duńczycy a skandynawskie wzornictwo do tego stopnia opanowało oferty wystawców, że bardzo niewiele było firm ukazujących inny charakter wnętrz.
Wiele projektów stawia na wykorzystanie naturalnych surowców (głównie drewna, szkła, stali, miedzi, ceramiki). Ponadto mogliśmy podziwiać poddawane renowacji i wzbogacone o nowoczesną kolorystykę i wzór meble z recyklingu, dodatki vintage, obiekty budowane z wykorzystaniem starego, oryginalnego drewna. Wyraźnie widoczna była myśl przewodnia tegorocznej edycji: poszanowanie natury, powrót do korzeni, wykorzystanie tego, co mamy.
Marki godne uwagi, ze względu na oryginalność swoich projektów to:
• Concreate-home-design.com – meble i dodatki z wykorzystaniem betonu,
• Pensionfuerprodukte.de – pięknie stoliki kawowe dekorowane laserową wycinką motywów plus ciekawe regały modułowe i wiele gadżetów,
• Gerlingliving.de – rozsuwana harmonijkowo sofa z karbowanej tektury – genialny projekt do zastosowania w kawiarniach, poczekalniach, powierzchniach użyteczności publicznej lub w małych mieszkaniach.
• Decorama.info – pokazała piękne meble i dodatki z odzyskanego ze starych łodzi rybackich drewna. Ich ofertę poszerzają bardzo oryginalne lampy z przetworzonej makulatury.
Dodatkową atrakcją tegorocznych targów była możliwość zapoznania się z nowatorskimi projektami znanych marek, usprawniającymi funkcjonowanie w kuchni i przestrzeniach domowych. Zastosowanie unikalnych materiałów, technologii i lepszy design mają na celu ułatwienie pracy i zwiększenie przyjemności z wykonywaniu codziennych obowiązków. Przykłady takich rozwiązań możecie zobaczyć TUTAJ.
Poza prezentacją kierunków projektowania, organizatorzy targów Ambiente stawiają na młode talenty nieodpłatnie udostępniając przestrzeń młodym designerom, studentom i pasjonatom, którzy mają możliwość zaprezentowania swoich prac szerokiej publiczności. Podczas tegorocznej edycji swoje projekty zaprezentowali m.in.:
• Ateliermurmur.fr – przedmioty z ceramiki,
• Bombayatelier.com – ręcznie wykonywane meble,
• Brutcake.com – renowacja mebli i ceramiki,
• Hannaerrnsting.com – stołki, podnóżki w zabawnej formie, np. przypominające zwierzęta,
• Buerofamos.com – ceramika,
• Svenhedrich.de – fantastyczny zestaw stołowy, w którym min. miska, talerz i pokrywka tworzy praktyczny w przechowywaniu set,
• Typicalocal.com – ceramika tworzona z wykorzystaniem technologii 3D przy procesie tworzenia modelu.
• Laurajungmann.de – recycling szkła, zwykłe butelki przetwarzane w wazony i karafki o ciekawej formie,
• Kobe-ishou.net – wielofunkcyjne biurko dla dzieci z możliwością wielorakiego wykorzystania,
• Bertloeschner.com – plastikowe, niezbyt urodziwe meble ogrodowe w innej odsłonie (formą nawiązują do ciała człowieka),
• Martinhopita.com – dość popularne już lampy na kolorowych zwisach, jednak montowane na ciekawych podstawach, np. na oszlifowanej gałęzi o ciekawym kształcie,
• Birgitseverin.com – wazony z czarnej gumy o dekoracyjnej strukturze,
• Studio-surume.com – zegary ze wskazówkami z gałązek,
• Zilova.martina@gmail.com – ceramika ręcznie dekorowana kobaltowymi deseniami.

Jedynymi przedstawicielami polskiego młodego designu była firma To-do.com. Pokazali „podgrzewane kafelki” – piękne kafle ceramiczne o geometrycznej strukturze, dostosowane do tego aby pełnić w łazience funkcję kaloryfera. Zaprezentowali także geometryczne lampy inspirowane sztuką orgiami.
Ambiente to największa tego typu impreza w Europie. W tym roku prezentowano ofertę 4724 wystawców z 89 krajów, w tym z Japonii – państwa partnerskiego edycji.
Targi odwiedziło ponad 144.000 zwiedzających z 161 krajów, z czego niemal połowa to goście spoza Niemiec, min. z Francji, Włoch, Holandii i Rosji.
W przyszłym roku Ambiente odbędzie się w dniach 13-17 lutego a krajem partnerskim będą Stany Zjednoczone”.

 Ula Michalak – specjalny wysłannik Łódź Design Festival
:)